dla-seniora1.jpg

Na co uważać?

Wczasy w ciepłych krajach w prezencie na dzień Babci? Okrągła rocznica ślubu rodziców to tez okazja by wyekspediować ich na wymarzone zwiedzanie Egiptu i jego sekretów. Teraz, kiedy organizatorzy wycieczek walczą o każdego klienta i aktywnie wchodzą w przedział wiekowy 55 plus warto pomyśleć o takich wyjazdach i zwiedzać, opalać się, pływać i fotografować... Wszystko to za rozsądne pieniądze! Zanim jednak wyślemy babcię czy mamę na wakacje do ciepłych krajów warto zrobić kilka rzecz, których pominięcie może mieć bardzo przykre konsekwencje:

  1. UMOWA - zawsze, bez względu na to czego umowa będzie dotyczyć, należy ją dokładnie przeczytać. W razie jakichkolwiek wątpliwości możemy zapytać w biurze podróży o wyjaśnienie dokładne zapisku - tak dokładnie, byśmy wszystko zrozumieli. Jeżeli nie przekonują nas tłumaczenia agenta - warto pokazać umowę prawnikowi, który w mig powie nam, czy umowa jest sporządzona dobrze i czy jest dla nas korzystna. Pamiętajmy, że w umowie powinny być zawarte wszystkie opłaty oraz informacja o ubezpieczeniu?
  2. UBEZPIECZENIE - na każdy wyjazd, zarówno daleki jak i bliski potrzebne jest nam dodatkowe ubezpieczenie, które w razie potrzeby pokryje zarówno koszty pobytu w szpitalu jak i powrotu do domu (w razie problemów biura podróży). Warto dowiedzieć się, czy organizator ubezpieczył wszystkich uczestników i jaki jest zakres takiej polisy. Jeżeli uznamy ubezpieczenie od touroperatora za nie wystarczające możemy zgłosić się do dowolnej ubezpieczalni i wykupić sobie je indywidualnie
  3. ZDROWIE I POGODA - pamiętajmy, że podróżując w dalekie i ciepłe kraje musimy liczyć się z nagłą zmianą klimatu. Ludzie, zwłaszcza w wieku 55 plus, powinni najpierw odwiedzić swojego lekarza pierwszego kontaktu aby ten powiedział im, czy dany wyjazd może być szkodliwy. Jeżeli planujemy wyjazd do któregoś z krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej warto zaopatrzyć się w formularz S111, który uprawnia nas do korzystania ze służby zdrowia w całej zjednoczonej Europie. W przypadku wyjazdów do bardziej egzotycznych krajów (daleka Azja czy Afryka środkowa) warto dowiedzieć się o ew. szczepienia, które mają zapobiegać zarażaniu się charakterystycznymi dla tych regionów chorobami.
  4. DOJAZD DO LOTNISKA - większość ofert kierowanych do seniorów ma w cenie dowiezienie planujących wczasy na lotnisko startowe, ale warto upewnić się czy wybrana przez nas wycieczka też to obejmuje. Oszczędzimy w ten sposób sporo kłopotów z dostaniem się na lot i ew. spóźnieniem się